PAGĖGIŲ SAVIVALDYBĖS KULTŪROS CENTRAS

Kultūros tapatumo ženklai. Kalėdinis žąsų turgus Mažojoje Lietuvoje

Gruodžio 14 d. Pagėgiuose netrūko šurmulio: skambant Dolskio ir Šabaniausko dainoms, visi, kas tik yra girdėję apie tradicinį Mažojoje Lietuvoje vykstantį Kalėdinį žąsų jomarką, tądien vyko į Pagėgius. Šiemet tai jau 9-sis Kalėdinis žąsų turgus, kurį kasmet organizuoja Pagėgių savivaldybės kultūros centras. Renginiui 2017 m. suteiktas Lietuvos Respublikos tautinio paveldo produkto sertifikatas.

Pagrindinė turgaus „šukdytoja“ – aktorė Nijolė Narmontaitė, žemaitė iš Telšių, kvietė visus „jomarke alasą kelti ir kupčystę vesti“, o „žandarai“ iš Smalininkų (Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro artistai, vad. Arvydas Griškus), tikrino prekeivius, ar jie neatvežė į turgų kontrabandinių prekių, tokių kaip antai – oranžų ar ependrupos,(nes ir be uoslės galėjai užuosti ore tvyrantį ependrupos kvapelį...), gaudė šmulgelnikus bei „palaikė tvarką“ renginio metu. Po turgų prekiautojus ir pirkėjus su jų pilnais krepšiais gėrybių vežiojo traukinukas. Nuotaikingą programą ir gerą nuotaiką dovanojo Vilniaus universiteto folkloro ansamblis „Ratilio“ (vad. Milda Ričkutė) ir Priekulės kultūros centro Ernsto Vicherto mėgėjų teatras (vad. Donatas Savickis) Priekuliškiai įnešė tikrų pasienio kupčysčių monų: nespėjai apsidairyti, o vikriosios moterėlės siūlė „tavoro“ įvairiausio iš savo krepšių, kitos neįkyriai, bet meiliai siūlė žibukų, įvairių smulkių „prie ūkio“ daikčiukų.

Turguje įsikūrė edukacinės erdvės, kuriuose kupčiavo Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejaus, Vydūno viešosios bibliotekos, Pagėgių krašto turizmo ir informacijos centro darbuotojai. Šiemet taip pat buvo įrengta kulinarinio paveldo virtuvė „Pilni puodai", kurioje buvo galima nusipirkti įvairių maisto gaminių su kulinarinio paveldo ženklu – baumkuchenų, Mažosios Lietuvos arbatžolių, medaus ir kt. gėrybių.

Iš viso turguje buvo parduota 115 paukščių, tarp kurių 58 žąsys, 39 antys, 17 broilerių, 1 kalakutas. Jomarke buvo galima ne tik žąsų įsigyti, bet ir karštos kafijos, švarczupės, kuria vaišino Pagėgių savivaldybės Neįgaliųjų draugija. Daug kas bandė sėkmę loterijoje „Laimėk žąsį“, kurioje laimė nusišypsojo Danutei Kavaliauskienei iš Šilgalių kaimo.

Kupčystėse ir kituose monuose dalyvavo ir prakalbas rėžė LR Seimo narys Ričardas Juška, Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius, Pagėgių burmistras (seniūnas) Dainius Maciukevičius, Pagėgių Kredito unijos administratorė Raimonda Tutlienė.

Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius renginio metu padovanojo žąsį akcijai „Maltiečių sriuba“, kurią pargabeno į Vilnių „Ratilio“ kolektyvas. Meras linkėjo visiems ramaus Šv. Kalėdų laukimo bei jaukaus ir sotaus šventinio stalo. Dalintis gerumu kvietė Pagėgių savivaldybės mero pavaduotoja Ligita Kazlauskienė ir administracijos direktorė Jūratė Mažutienė: turguje nupirktas žąsis padovanojo Pagėgių savivaldybės Vaiko globos centro šeimynoms.

Pagėgių miesto burmistras – seniūnijos seniūnas Dainius Maciukevičius paskelbė, kurio prekiautojo žąsis Žąsų svėrimo punkte buvo sunkiausia ir įteikė renginio rėmėjų UAB „Ariogalos grūdai“ įsteigtus prizus – grūdų maišus. Du grūdų maišus už sunkiausią broilerį ( 4 kg.)ir sunkiausią antį (4 kg.) išsivežė Lina Lukošienė iš Usėnų. Už sunkiausią žąsį, svėrusią 6.9 kg., jau ketvirti metai iš eilės apdovanota Lina Grublienė iš Stoniškių, kuriai taip pat įteiktas specialus prizas už aktyvų dalyvavimą šiame renginyje.

Pagėgių kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Danutė Bardauskienė dėkojo visiems atvykusiems į jomarką, renginio svečiams, dainininkams ir šokėjams, Pagėgių seniūnijos darbuotojams, Pagėgių savivaldybės Neįgaliųjų draugijai, renginio rėmėjams, taip pat įteikė žąsį renginio „šukdytojai“ aktorei Nijolei Narmontaitei. Po žąsį dovanų gavo ir vilniškiai, ir priekuliškiai.

Kviečiame vėl čia atvykti kitais metais, jau į dešimtąjį Kalėdinį Žąsų Mažojoje Lietuvoje.

Renginio rėmėjai: Lietuvos Kultūros taryba, Pagėgių savivaldybės administracija, Pagėgių kredito unija, UAB „Ariogalos grūdai“.

Informaciniai rėmėjai: „Pamarys“, „Voruta“, „Vakarų ekspresas“, „Šilokarčema“.

 

Kultūros centro informacija

Dar informacijos čia >>

FOTO ČIA>>

Foto akimirka

Kalendorius

January 2021
MTWTFSS
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031