PAGĖGIŲ SAVIVALDYBĖS KULTŪROS CENTRAS

DIREKTORIUS

                 SIGITAS 

Kultūros centro direktorius 

SIGITAS KANCEVYČIUS 

Direktoriaus gyvenimo aprašymas

FACEBOOK


2 % pajamų mokesčio

12procentai

Pagėgių krašto TIC

Šventė Šilgalių dvare

                    Savaitgalį finišo tiesiąją pasiekė renginių ciklas „Kai praeitį atgal susigrąžinam“. Startavę Panemunėje gegužės mėnesį, projekto Metraštininkai – Juodasis ir Baltasis, lydimi Pagėgių kultūros centro techninių darbuotojų komandos,  sklaidė šešių bendruomenių istorijos lapus, gvildeno dabartinę situaciją, džiaugėsi ten gyvenančių žmonių ir jaunimo nuveiktais darbais.

                    Apie kiekvieną ciklo šventę, vykusią Panemunėje, Piktupėnuose, Stoniškiuose, Kentriuose, Žukuose ir Šilgaliuose, galima būtų pasakyti tik gerus, paskatinančius žodžius. Visur verda gyvenimas, mūsų krašto žmonės tikrai bendruomeniški, iniciatyvūs ir novatoriški.

                      Šventę, kaip ir ankstesnes iš renginių ciklo„Kai  praeitį atgal susigrąžinam“,  finansavo VVG „Pagėgių kraštas“  pagal“ Vietos plėtros  2007-2013 strategija „I prioriteto „Socialinės infrastruktūros plėtra ir socialinės atskirties mažinimas“ 1.2 priemonę „Bendruomeniškumo ir socialinio solidarumo stiprinimas“ bei  II prioriteto „Mažosios Lietuvos krašto savitumo išsaugojimas ir konkurencingumo stiprinimas“ 2.1 priemonę ‚Vietos gyventojų verslumo skatinimas“, 2.2. priemonę ‚krašto tapatumo puoselėjimas ir patrauklaus įvaizdžio formavima“ sutartį LEADER -13- PAGĖGIAI- 04-008.   Pagrindinis finansinis rėmėjas buvo Pagėgių savivaldybės administracija.

                      Šilgaliuose Metraštininkai visus pakvietė atverti istorijos šimtmečių vartus, pro kuriuos pasklido dvaro gyvenimo atspindžiai. Neatsitiktinai šventei Šilgaliuose buvo pasirinktas garsusis  pono Samuelis Habedank dvaras.

                      Faktai  kalba, kad Šilgalių dvarui šiemet sukanka  345 metai, kai jis minimas rašytiniuose šaltiniuose.

                      Apie Šilgalių dvarą jau kalbama 1620 metais. Tada kažkoks Klemas gavo Šilgalių kaime 5 ūbus (apie 85 ha) nenaudojamos žemės. Matyt, jau tada šalia seniau egzistavusio kaimo pradėjokurtis Šilgalių dvaras, ilgainiui tapęs vienu stambiausių Pagėgių krašto ūkių.

                         Dvaro savininkai dažnai keitėsi, kol 1845 m.  už 40.000 talerių jų įsigijo Samuelis Habedankas. Šios giminės rankose dvaras išliko iki pat 1944 metų. Dvaras tviskėjo tvarka ir net prabanga.  Vienas buvęs dvaro darbininkas prisimena, kad 1931 m. Habedankaitės vestuvių dieną visas pusantro kilometro kelias iki Rukų bažnyčios buvo nubarstytas gėlėmis, o jaunosios veliumas driekėsi 12  metrų. Iškeltoje puotoje visi daro gyventojai galėjo linksmintis tris dienas.

                      Nors lapkričio oras nelepino, žvarba skverbėsi iki kaulų, bei tai netrukdė prekeiviams suvežti savo užaugintas riebias žąsis, iškeptą duoną, įvairius pyragus. Čia pat galėjai derėtis ir pirkti šiltas pirštines, kojines, puikius šalius, vilkyškiečių arbatų.

                      Nuskambėjo fanfarai ir  atgijo dvaras – net trimis karietaitėmis atvyko garbūs svečiai iš visų Pagėgių krašto dvarų – iš Vilkyškių, Bubliškių, Pakamonių, kuriuos pasitiko ir į dvaro menę pakvietė pati ponia K. Habedank (Šilgalių bendruomenės pirmininkė Kristina Dvarvytienė).

                      LR Seimo pirmininko pavaduotojas K. Komskis sveikino susirinkusiuosius, džiaugėsi, kad švenčių tradicijos įgauna vis gražesnį veidą.

                      VVG “Pagėgių kraštas“ administracijos vadovas Sigitas Stonys dėkojo visiems, prisidėjusiems prie renginių ciklo „Kai  praeitį atgal susigrąžinam“, džiaugėsi, kad VVG „Pagėgių kraštas“ lėšomis buvo galima finansuoti kraštą garsinančius renginius.

                      Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis įteikė Šilgalių bendruomenės pirmininkei Kristinai Dvarvytienei dovanų, kalbėjo apie Pagėgių savivaldybės vykdomų projektų tęstinumo svarbą.

                      Pagėgių kultūros centro direktorė Svetlana Jašinskienė įteikė VVG “Pagėgių kraštas“ administracijos vadovui Sigitui  Stoniui padėką, kurios fone buvo užfiksuotos penkių ankstesnių projekto ciklo „Kai  praeitį atgal susigrąžinam“ akimirkos. Direktorė akcentavo, jog svarus VVG “Pagėgių kraštas“ finansinis indėlis į švenčių organizavimą lėmė renginių kokybę ir populiarumą.

                      Pagėgių kultūros centro folkloro kolektyvas „Kamana“ (vad. A. Mikšienė) dainavo liaudies dainas, kurios Šilgalių dvare skambęjo prieš 200-300 metų, dvaro šokių žavesį skleidė kultūros centro šokių kolektyvo „Marguva“ šokėjai.

                      Metraštininkai pagarsino, o ponia K. Habedan įteikė 10 šilgaliečių už ilgametę visuomeninę veiklą ir Pagėgių krašto garsinimą apdovanojimus – riebias žąsis.

                      Didžiuliais šakočiais buvo apdovanoti šventės rėmėjai ir talkininkai.

                      Keptuvėje lauke darbšti Gražinos ir Gintauto Stančaičių šeima kepė kiaušinienę, kuri bemat buvo suvalgyta, o švarczupės paragauti net ir Metraštininkams neliko.

                      Šventę užbaigė liaudiškos muzikos ansamblis iš Šiaulių „Jonis“.

                      Neveltui sakoma, kad pro rytmečio vartus išeinam didesni, o kelio vingiuose – aukštų svajonių žymės. Nenustokime svajoti, kad svajonės virstų realiais darbais.

Kultūros centro informacija

 

FOTO ČIA >>

Foto akimirka

Kalendorius

May 2020
MTWTFSS
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

DAINŲ ŠVENTĖ 2018

vardan